Bu Balık Şifa Deposu!|MarinHaber

Bu Balık Şifa Deposu!

Kötek balığının kafasından çıkan beyaz taşların böbreklere iyi geldiği, insan sağlığına birçok faydasının bulunduğu ve Almanya'ya ihraç edildiği belirtildi.
07/01/2009, 07:17
Okunma: 4354
5 Yorum
DenizHaber, Denizcilik, Deniz Haber, Turk Denizciligi, Bosporus, Turk Bogazlari, Istanbul Bogazi, Canakkale Bogazi, DTO, Turkish Maritime, Pilotage, Marine Environment, Deniz Kirliligi, Balikcilik

Bu balık şifa deposu!

Balığın kafasından çıkan taştan gelen şifa! İdrar yolu ve böbrek taşına karşı tam koruma...

Kötek balığının kafasından çıkan beyaz taşların böbreklere iyi geldiği, insan sağlığına birçok faydasının bulunduğu ve Almanya'ya ihraç edildiği belirtildi.
 
Ege ve Akdeniz'de baharda, Karadeniz'de sonbahar ve kış mevsiminde avlanan kötek balığı, 1.5 m boyunda ve 20 kg ağırlığında, ağ ve oltalarla balıkçılar tarafından sıkça yakalanıyor.
 
Kötek balığının en önemli özelliği balığın kafasının sağ ve sol bölümünde, gözlerinin arka kısmında bulunan beyaz taşlar. Taşlar, balıkçılar tarafından 'minekop', 'eşkina' ve 'mavroşgil' olarak adlandırılıyor.
 
Balıktan elde edilen beyaz taşların insan sağlığına faydalı olduğu, zeytinyağı ve limon içerisinde bekletilip eritilen taşların her sabah çay kaşığı kadar içildiğinde idrar yollarının temizlenmesine ve böbrek taşlarının düşürülmesine yarar sağladığı ifade edildi. Balıkçı Ercan Kutbay, "Taşların sağlığa iyi geldiğini geçen yaz öğrendik. O günden beri taşları biriktirip Bursa'da bir firmaya gönderiyoruz, oradan da Almanya'ya ihraç ediliyor. Bu taşlar sadece kötek balığında çıkıyor" dedi.
 


HaberVakti
HABER İLE İLGİLİ

5 Adet yorum yapıldı.

ESKINA BALIK TASI VAR ELIMDE
OSMAN 0507 599 34 61 18/05/2015, 11:36

ISTANBULDAN OSMAN 10YILDIR BALIKCIYIM ELIMDE ESKINA BALIK TASI VAR ALMAK ISTEYEN ARKADASLAR ARASIN ADET 1TL ADRESE TESLIM 0507 599 34 61
kötek balıgı
murat uzun 29/10/2013, 21:44

kardes resım kötekbalıgı kötekbalıgı yatsımsı bıraz kambur yanlardan altın sarısı şerıtlerı vardır karadenızde ekserı kasım ocak aylarında oltaıle tutulur yemıde yengectır saygılarımla
RESIMDEKI BALIK ILE YAZI ARASINDAKI FARKLAR
TUNCAY CİVELEK 08/01/2009, 14:50

RESIMDE GOSTERDIGINIZ BALIK ILE YAZDIGINZ YAZI ARASINDA UCURUMLAR KADAR FARK VARDIR
UMARIM ASAGIDAKI METIN SIZE DOGRU BALIGI BULMADA YARDIMCI OLUR
AYRICA ADI GECEN ESKINA BALIGI TURKIYE 1. DERECEDE AVLANMASI YASAK OLAN BIR DENIZ CANLISIDIR
TESEKKURLER

Eşkina’ nın bilimsel adı Sciana Umbra ' dır. Bunun yanında literatürde, Meerrabe, Corb, Corvinanigra, Corvina, Brown Meagre olarakta geçer. Ülkemizde de bir çok bölgede farklı isimlerle çağrılmaktadır. Karadeniz bölgesinde genellikle Mavruşgil, Mavriş, Mavruş denilir, Ordu ilinde ise Lendenoz olarak bilinir. Marmara ve diğer bölgelerimizde ise Eşkina İşkin, Eşkin, İşkinez olarak adlandırıldığı görülür. Bütün bunların yanı sıra Kaya Levreği ve Taş Balığı olarak ta adlandırılmaktadır.
Taş balığı denmesinin sebebi ise kayalık bölgelerde yaşaması değil, kafasında iki gözünün arkasında böbrek taşı tedavisinde kullanılan iki adet mercimek büyüklüğünde taş bulunmasıdır.
Ortalama boyu 30-35 cm olmakla birlikte, ortalama ağırlığı 500-600 gramdır. Tam bir aile balığı olan Eşkina balığında 100 gramdan tutunda 3-4 kg olanlarına da rastlanılır. Yapısı yan taraflarından hafifce yassı olarak elips şeklindedir Sırtı hafif kamburumsudur. Başı vücuduna oranla büyüktür. Ağzı ufaktır. Kadife dişleri vardır. Büyük pullarla örtülüdür. Rengi koyu kahverengi, siyah tonlarındadır. Sırtı koyu gri ile karışık lacivert renktedir. Yanları ve karnı sarıya çalan bir beyazlıkta olup kısmen parlaktır. Ancak denizden çıktıktan kısa bir süre sonra zeytuni bir renk alır. Bir kısım eşkina’nın ise diğerlerine nazaran daha açık gümüşi renkte olduğuna rastlanılmaktadır.

kötek mercan
veli ar 07/01/2009, 16:54

şişhane tophane mevzuu gibi olmadımı şimdi bu haber resimde 200-300 gramlık bir mercan yazıda "...1.5 m boyunda ve 20 kg ağırlığında, ağ ve oltalarla balıkçılar tarafından sıkça yakalanıyor" ifadesi.lütfen
YAZARLAR
ARŞİV
ANKET
Lojistik Sektörü Yeterince Biliniyor Mu?
  • Evet
  • Hay?r
  • Fikrim Yok!

Site Haritasݱ RSS Beslemeleri